Lyžování ve středisku Paganella

Oblíbená Paganella

Paganella patří mezi českými příznivci sjezdového lyžování k velmi oblíbeným alpským zimním střediskům v Itálii. Leží nedaleko města Trento v západní části Dolomit. Z Prahy je to do oblasti Paganella něco málo přes 700 kilometrů.

Sjezdovky se zde nacházejí v nadmořských výškách od 1.000 do necelých 2.150 metrů. Během posledních desetiletí se obce pod vrcholkem La Roda, jenž je hlavní horou oblasti Paganella, a jejich blízké okolí rychle rozvíjelo. Důvodem byla snaha přizpůsobit se nemalým požadavkům náročných klientů, kteří sem stále častěji přijížděli. A tato soustavná činnost přinesla své ovoce. Dnes patří Paganella k oblíbeným a velice slušně vybaveným lyžařským areálům v Itálii.

paganella-lanovka

Zde se psala historie

Ne příliš známou zajímavostí skiareálu Paganella je skutečnost, že jde o nejstarší lyžařské středisko v celé Itálii. První lanovka k přepravě lyžařů tady byla vybudována už v roce 1928. Ve stejném roce zde byl také pořádán první ročník závodu Fuoripista di Tre-Tre. Tento závod se tu jezdí i v současnosti. Dokonce je zařazen do seriálu v rámci Světového poháru. Byl pouze přemístěn na atraktivnější a obtížnější sjezdovku do Madonna di Campiglio, neboť Paganella nesplňovala přísné parametry federace FIS.

Zimní dovolená v Paganelle

Turisté, kteří se během zimní sezóny vypraví do Paganelly na lyžování, budou s největší pravděpodobností ubytováni v obci Molveno. Dalšími možnostmi jsou pak zdejší správní centrum Andalo či Fai della Paganella. Komu by ale bylo lyžování pouze v oblasti Paganella málo, může si zakoupit univerzální skipas. Ten nese název SuperSkirama Adamello – Brenta. Lyžaře opravňuje využívat lanovky a vleky v celkem deseti skiareálech. Mezi ně patří nejen Paganella, ale kupříkladu i známá střediska Val di Sole či Passo Tonale. Nebo právě již zmiňovaná Madonna di Campiglio.

paganella-sedacka

Lyžařská infrastruktura

Paganella nabízí turistům celkem 50 kilometrů sjezdovek. Většinou jde o středně těžké tratě. Proto je toto středisko vyhledávané především zdatnými a zkušenými lyžaři. Skutečnou lahůdkou je 7.000 metrů dlouhá sjezdovka s převýšením přesahující 1.000 metrů. Nebo pětikilometrový sjezd Olympica. Z vrcholové stanice La Roda ve výšce 2.125 metrů nad mořem je za dobré viditelnosti krásný výhled na jezero Garda. Spatřit je možné až vrcholky Stubaiských Alp v Rakousku.

Skvělé lyžování pro všechny

Lyžařská sezóna začíná ve skiareálu Paganella obvykle začátkem prosince. A lyžuje se tady až do pozdního jara. Zdejší sjezdovky jsou, jak už tomu bývá v Itálii zvykem, vždy skvěle připraveny na to nejlepší lyžování. V případě nedostatku přírodního sněhu jsou podél tratí připraveny vypomoci umělým sněhem četná zasněžovací zařízení. Většinu sjezdovek obsluhují kabinové lanovky nebo sedačky. Klasické lyžařské vleky jsou k nalezení pouze u jednoduchých cvičných svahů nedaleko obce Andalo.

paganella-panorama

Běžecké lyžování

Ani příznivci běžeckého lyžování nepřijdou o zimní dovolené ve středisku Paganella zkrátka. V okolí je udržováno několik desítek kilometrů běžeckých tratí. Ty jsou určeny jak pro klasický styl, tak bruslení. O kvalitě zdejších tras severského lyžování svědčí i fakt, že se zde pravidelně koná 24-hodinový běžecký maratón.