Zimní dovolená v lyžařském středisku Aprica

Kde vlastně leží Aprica?

Italské lyžařské středisko Aprica se rozkládá v horském průsmyku v příznivé nadmořské výšce od 1.100 do 2.270 metrů nad mořem. Aprica je mezi příznivci alpského lyžování velmi oblíbenou oblastí. Geograficky je Aprica k nalezení hned vedle hranic Itálie se Švýcarskem. Do nedaleko ležícího a ještě známějšího skiareálu Passo Tonale v regionu Lombardie to je odtud asi 30 kilometrů východním směrem.

lyzovani-aprica

Od Prahy je zimní středisko Aprica vzdálené necelých 800 kilometrů. Z Brna je cesta ještě o další stovku kilometrů delší. Znalci italského lyžování je Aprica považována za jedno z nejznámějších středisek alpského lyžování v celé severní Itálii. Kdo by si ještě před pár lety pomyslel, že se Aprica za relativně krátkou dobu vypracuje mezi tak populární zimní střediska? V současnosti snese plné srovnání s takovými skiareály, jako je například již zmiňované Passo Tonale. Nebo o 30 kilometrů severněji ležící Bormio.

Lyžování a další aktivity

Aprica se dnes může pyšnit nejen širokou sportovní infrastrukturou. Jde třeba také o bohaté možnosti aktivního zimního odpočinku. Sněhová děla se starají o to, aby byla sezona co nejdelší. A aby tu bylo ještě v dubnu možné kvalitní lyžování na vhodném sněhovém povrchu. Navíc se při budování moderní části městečka úzkostlivě dbalo na to, aby měli lyžaři lanovky a vleky v blízkosti všech hotelů. Čímž se mohou vyhnout každodenní přepravě k lanovkám. Aprica se tedy může pyšnit tím, že se zde dá lyžovat prakticky z postele.

sjezd-aprica

Historie Apriky

Co do velikosti spadá Aprica mezi malá a poměrně mladá lyžařská střediska v Itálii. S jeho budováním se začalo už kolem roku 1848. První vlek tu však začal jezdit o necelých 100 let později, v roce 1942. Od té doby ale už uplynulo několik desetiletí. V současnosti se může Aprica směle vydávat za moderní městečko. Jak v něm, tak i v okolí, se nalézají nejen kvalitní lyžařské terény, ale také široké možnosti aprés-ski.

Lyžařská infrastruktura

Středisko Aprica nabízí pro lyžování celkem 24 lanovek a vleků. Sjezdaři tady mají k dispozici 16 dobře upravovaných sjezdovek. Jejich délka dohromady činí na alpské poměry skromných 50 kilometrů. Technická obtížnost sjezdových tratí v Aprice však sahá od nejjednodušších sjezdů až po ty nejobtížnější. Ty tady zdolávají jen ti nejzkušenější sjezdaři. Obtížných černých sjezdovek se zde nachází hned několik.

Celková délka nejtěžších sjezdovek činí 10.000 metrů. Proto je Aprica tolik oblíbená u dobrých a zkušených sjezdařů. Na své svahy láká zdatné sportovce. Obtížné sjezdy jsou rozesety víceméně pravidelně po celém skiareálu. Lyžaři bez rozdílu dovedností si tu velice cení i vzájemné propojenosti jednotlivých tras. A v neposlední řadě i možnosti volného pohybu na místních svazích.

sjezdovani-aprica

Novinky v Aprice

Nedávno se Aprica navíc rozrostla o moderní sedačkové lanovky v oblasti zvané Beradello 2000. Na jeho vrcholu, v nadmořské výšce kolem 1.800 metrů, leží velmi pěkný snowpark. Spolu se snowboardovými lákadly tu na návštěvníky čeká několik extrémních sjezdů. A také skialpinistické tratě. Běžecké trasy tu samozřejmě také nechybí. Jen jsou situovány na opačné straně města. A pozor! Kdo se vydává do Apriky, neměl by si vedle lyžařské výbavy zapomenout přibalit také brusle. Ve středisku Aprica je totiž možné i velmi slušné bruslení na ledě pod otevřeným nebem.

Relaxace po lyžování

Náročný den, strávený na lyžování po zdejších svazích, mohou lyžaři zakončit relaxací v místním veřejném bazénu. A po odpočinku ve zdejších vířivkách se mohou směle vrhnout do spárů četných barů a restaurací. V nich pak mohou strávit příjemný večer u dobrého pokrmu. A ceny? Ty má Aprica velice příznivé. Zimní dovolenou tu tedy lze strávit za velmi výhodných podmínek.