Lyžování a Livigno

Zimní radovánky v Livignu

Livigno patří k vůbec nejoblíbenějším střediskům alpského lyžování nejen v Itálii, ale dokonce v celých Alpách. Hlavními důvody jeho popularity jsou vedle výborných podmínek k lyžování, které si sem jezdí užívat jak příležitostní lyžaři, tak také profesionálové, i jeho poloha. Livigno se stalo známé i díky svému stálému a povětšinou slunečnému počasí. A v neposlední řadě proslavily Livigno také levné nákupy ve zdejších duty free prodejnách a obchodech.

udoli-livigno

Zázemí pro lyžaře

Při pohledu na lyžařskou mapu oblasti Livigno a jejím srovnání s dalšími středisky sjezdového lyžování v Itálii by mohlo někoho napadnout, jaký důvod mohou mít lyžaři pro cestu právě do Livigna. Během zimního období tady mají sjezdaři k dispozici jen něco přes 110 kilometrů sjezdovek. Ty jsou navíc situovány na opačných stranách údolí Livigno. Kdo chce během jednoho dne lyžovat v obou skiareálech, musí k dopravě mezi nimi využít skibusu.

Jenže právě v případě Livigna více než kde jinde platí, že by turisté neměli dávat na první dojem. Kdo se rozhodne vydat se na lyžování do lyžařského střediska Livigno, bude si tady moci v první řadě užívat dokonale upravených sjezdovek. A také péče ochotného personálu na lyžařských přepravních zařízeních. Chybět nemohou ani doplňkové služby v té nejvyšší kvalitě. Ty dnes již neodmyslitelně patřící k moderním lyžařským střediskům.

livigno-panorama

Livigno je nejen sjezdové lyžování

Dobré důvody k cestě do Livigna však nemají pouze příznivci sjezdového lyžování. Na své si ve středisku Livigno přijdou i freerideři, skialpinisté a samozřejmě i vyznavači snowboardingu. Na tyto sportovce tu čekají skvělé trasy jak k lyžování ve volném terénu, tak také skialpinismus. Příznivci snowboardingu či akrobatického lyžování si pak budou moci ve velkém funparku ve skiareálu Mottolino užívat celou řadu atrakcí a překážek.

Topologie Livigna

Příznivá nadmořská výška, která se zde pohybuje od 1.800 až do téměř 2.800 metrů, nabízí návštěvníkům v obou skiareálech v Livignu také velmi vysokou jistotu sněhu. Vyznavači zimních sportů se mohou v oblasti Livigno spolehnout na dostatek přírodního sněhu po celou lyžařskou sezonu. Ta tady trvá od listopadu až do května.

livigno-sjezdovky

Doprava

V minulosti byla v údolí Livigno problémem doprava. S příchodem zimního období totiž Livigno zapadlo sněhem. Tím bylo přerušeno prakticky veškeré spojení v okolním světem. Tuto nepříznivou situaci však vyřešilo otevření jednosměrného tunelu Munt la Schera, vedoucího ze Švýcarska. Dnes se tedy turisté do Livigna dostanou velmi pohodlně za každého počasí.

Carosello

Vesnička Livigno leží v údolí mezi dvěma horskými hřebeny v nadmořské výšce asi 1.800 metrů. Východně od Livigna se zvedá lyžařský areál Carosello. Ten se rozkládá na hřebeni vrcholku Vetta Blesaccia. Vetta Blesaccia dosahuje nadmořské výšky bezmála 2.800 metrů. Všechny sjezdovky skiareálu Carosello se vracejí zpět do Livigna.

livigno-soumrak

Mottolino

Západně od obce Livigno se pak nalézá lyžařský areál Mottolino. Ten se rozkládá na vrcholcích Monte della Neve a směřuje až k Passo d Eira. Některé ze zdejších sjezdovek míří na opačnou stranu než se nachází obec Livigno, do osady Trepalle. Zajímavostí Trepalle je skutečnost, že jde o nejvýše položenou a trvale obydlená o osadu v Evropě.

Nabídka sjezdových tratí

Z pohledu technické náročnosti je téměř polovina sjezdovek Livigna středně těžkých. Ty bývají na lyžařských mapách značeny červenou barvou. Zbytek pak tvoří technicky nenáročné modré svahy. Ty jsou vhodné k lyžování začátečníků a také rodinnou dovolenou. V lyžařském areálu Mottolino pak čeká na ty nejzdatnější jezdce i několik černých svahů. Vzhledem ke skutečnosti, že se oba lyžařské areály nachází nad hranicí lesa, jsou tady prakticky všechny sjezdové tratě dostatečně široké a velmi přehledné.

Běžecké lyžování

Livigno je vstřícné i pro vyznavače běžeckého lyžování. Ti si tady budou moci užít téměř 30 kilometrů udržovaných běžeckých stop jak pro klasický styl, tak i bruslení.