Madonna di Campiglio

Ikonické italské středisko

Lyžařské středisko Madonna di Campiglio, spolu s blízkými skiareály Marilleva – Folgarida a Pinzolo, patří k těm nejikoničtější italským lyžařským oblastem. V Itálii je totiž Madonna di Campiglio pokládána za to, za co v Rakousku Kitzbühel, ve Švýcarsku St. Moritz a třeba v České republice Špindlerův Mlýn. Jednoduše kolébka lyžování v té které zemi. Malebné městečko Madonna di Campiglio, vklíněné mezi ostré štíty italských Dolomit, si oblíbila už před více než stoletím dokonce i rakouská císařovna Sissi.

Západ provincie Trentino

Madonna di Campiglio je k nalezení v západní části provincie Trentino. Na hranici s Lombardií je to odsud jen asi 20 kilometrů směrem na západ. Do města Trenta je to z Madonna di Campiglio jen necelých 30 kilometrů vzdušnou čarou na jihovýchod. Bolzano pak leží asi 50 kilometrů severovýchodně. Městečko samotné leží v nadmořské výšce asi 1500 metrů.

Ze všech míst je odsud krásný výhled na vrcholky pohoří Dolomiti di Brenta. Není bez zajímavosti, že tyto hory se dostaly na Seznam světového dědictví UNESCO. Jižním směrem od obce Madonna di Campiglio, jen několik kilometrů od městečka Pinzolo, leží Národní park Adamello – Brenta. Jeho součástí jsou i ledovce Adamello a Presanella. Většina návštěvníků sem však cestuje v zimě kvůli lyžování.

150 kilometrů sjezdovek

I když je krajina v okolí Madonna di Campiglio bezpochyby poutavá a strávit sem svou letní dovolenou přijíždějí hlavně milovníci pěší turistiky, tato severoitalská oblast ožívá zejména během zimy. Na příznivce sjezdového lyžování tady čeká více než 150 kilometrů sjezdovek všech stupňů obtížnosti. Všechny zmiňované skiareály Marilleva / Folgarida, Pinzolo i samotná Madonna di Campiglio, jsou lyžařský propojeny. To znamená, že lyžaři mezi nimi mohou pohodlně přejíždět a lyže budou sundavat pouze při nástupu na lanovku. Komu by se zdál skipas pro celou oblast příliš drahý, může si zakoupit i levnější jízdenky. Ty platí pouze v jednotlivých skiareálech.

4 skiareály u Madonny

Přímo z obce na Madonna di Campiglio se dá vydat na lyžování prakticky všemi směry. Na sever vedou lanovky do lyžařského centra Pradalago. Na východ se pak vydávají lyžaři do skiareálu Passo Grosté a Monte Spinale. A konečně na západ vedou lanovky na Cinque Laghi. Odtud je pak možné přejet dále až do Pinzola.

Passo Grosté

Nejvyšším lyžařským areálem v oblasti Madonny je Passo Grosté. Dlouhou lanovkou je možné se sem dostat ze čtvrti Grosté, ležící severně od samotného centra Madonna di Campiglio. Lanovka vyveze lyžaře až do nadmořské výšky 2.504 metrů. Přímo pod vrcholem se bude určitě líbit snowboardistům a milovníkům adrenalinového lyžování. Tady, přímo pod posledním úsekem kabinkové lanovky, na ně čeká snowpark s názvem Ursus. Zpět do Grosté se dá dostat po dlouhé sjezdovce s modrým profilem. Tato trať bude určitě dokonale vyhovovat jak začátečníkům a méně zkušeným lyžařům, tak i třeba rodičům s malými dětmi.

Monte Spinale

Lanovky a sjezdovky skiareálu Passo Grosté protínají v několika místech lyžařské tratě a přepravní infrastruktura sousední hory Monte Spinale. Ta se šplhá do výšky 2.101 metrů nad moře. Ve srovnání s Grosté jsou zde sjezdovky o dost prudší. Jsou tedy určené spíše k lyžování zkušenějších jezdců. Vyhlášeným sjezdem na Monte Spinale je dlouhá černá trať zvaná Diretissima. Ta končí prakticky až na okraji městečka Madonna di Campiglio. Po červených a přívětivější tratích se naopak lyžaři mohou dostat zpět do Grosté.

Cinque Laghi

Přímo proti Monte Spinale leží na východě od obce Madonna di Campiglio lyžařský areál Cinque Laghi. Ten lze do češtiny přeložit jako Pět jezer. Nejvyšším bodem tohoto skiareálu je konečná stanice sedačkové lanovky ve výšce 2.059 metrů. Lyžařské středisko Madonna di Campiglio budou určitě znát příznivci alpského lyžování a jeho nejdůležitějšího podniku, šampionátu Světového poháru. Právě na Cinque Laghi se jezdí na sjezdovce Canalone Miramonti každoročně před Vánočními svátky slalom v rámci seriálu Světového poháru. Trať Canalone Miramonti vede z nadmořské výšky 1.745 metrů z místa, kde je lyžařům k dispozici mimo jiné i restaurace. A kam až je možné vyjet vlastním autem. Sjezdovka se odtud vine až dolů na okraj Madonny. Zbytek sjezdovek na Cinque Laghi je vesměs označen červenou a modrou barvou. Takže ačkoliv jde o nejmenší zdejší lyžařský areál, nabídka sjezdových tratí uspokojí každého lyžaře.

Pradalago

Pradalago je čtvrtým lyžařským areálem, do něhož se mohou lyžaři vydat na lyžování přímo z ubytování ve středisku Madonna di Campiglio. Tento lyžařský areál je charakteristický svými dostatečně prostornými a vesměs nijak technicky náročnými sjezdovkami. Hlavními dopravními tepnami tu jsou kabinková a sedačková lanovka. Tato přepravní zařízení vyvezou lyžaře do výšky těsně nad dva kilometry nad mořskou hladinu. Pradalago leží severně od Madonny di Campiglio. Nejvyšším zdejším bodem je stejnojmenný vrcholek ve výšce 2.100 metrů.

Pinzolo

Asi ve dvou třetinách skiareálu Cinque Laghi lze nastoupit na kombinaci kabinových lanovek, které lyžaře odvedou až do sousedního skiareálu Pinzolo. Ve srovnání s lyžařskými tratěmi přímo u městečka Madonna di Campiglio je Pinzolo daleko komornějším lyžařským střediskem. I když i tady je možné najít několik černých sjezdovek! Ve srovnání s Madonnou je ovšem daleko klidnější. Bude se tady líbit milovníkům pohodové jízdy. Nejvyšším bodem lyžařského areálu Pinzolo je vrchol Dos del Sabion. Ten dosahuje nadmořské výšky 2.100 metrů. O orientaci lyžařského areálu Pinzolo na rodinné lyžování svědčí i rodinný park Pra Rodont v jižní části areálu.

Marilleva – Folgarida

Třetím lyžařským areálem je areál Marilleva / Folgarida. Do něho se dá dostat ze skiareálu Pradalago. Ze zdejšího snowparku je třeba traverzem přejet k lanovce, vedoucí na horu Monte Vigo. Ta je vysoká 2.179 metrů. Z jejího vrcholu je následně možno se na lyžích vydat prakticky všemi směry. Jižní svahy vedou zpět k areálu Pradalago. Na sever pak vedou svahy směrem na Marillevu, ležící o něco dále na západ. Sjet se dá i k Folgaridě. Ta je k nalezení naopak na východě. Lyžování tady tak bude v každém případě pestré a zajímavé.

Lyžařská infrastruktura

Celkem se o přepravu lyžařů nad městečkem Madonna di Campiglio starám bezmála 80 lanovek a lyžařských vleků. Ty jsou promyšleně rozmístěny po celé oblasti. Prakticky tak nezáleží na tom, ve které části údolí kdo z lyžařů zvolí ubytování. Nejbližší lanovka obvykle nebude vzdálena více než několik stovek metrů. A i když je oblast okolo Madonna di Campiglio známá hlavně jako středisko alpského lyžování, na své si tu přijdou i příznivci běžek. Na úpatí vrcholu Monte Spinale je totiž udržován několikakilometrový běžecký okruh.

Oblíbená už v minulosti

Krásu toho malebného údolí, jak již bylo uvedeno dříve, obdivovala i manželka Rakousko – Uherského císaře Franze Josefa Alžběta Bavorská, zvaná Sissi. Ta sem koncem 19. století pravidelně jezdila. Ve vesničce Madonna di Campiglio se tou dobou setkávala evropská aristokracie a okouzlující okolí bylo svědkem mnoha jejích procházek. Z této doby se tu dochovala i spoustu budov. A to hlavně v centru samotné Madony. Dodnes jsou tu k nalezení místa, kde na návštěvníky dýchne atmosféra roků dávno minulých.

Další aktivity

Koho by omrzelo lyžování nebo by chtěl vyzkoušet i jiné aktivity, může si třeba zabruslit pod otevřeným nebem na několika zamrzlých plochách. Vyzkoušet se dá i jízda na saních nebo projížďka s koňským spřežením. Tím pochopitelně výčet činností rozhodně nekončí. K příjemné atmosféře v oblasti Madonna di Campiglio obvykle přispívá i počasí. Madonna se totiž může pyšnit více než 280 slunečnými dny do roka. A pod blankytně modrou oblohou si tady, uprostřed italských Dolomit, odpočine nejen tělo, ale i duše.