Val di Fassa

Údolí Fassa

Italské lyžařské středisko a současně rozlehlé údolí Val di Fassa se nachází asi 30 kilometrů východně od Bolzana. Je ideálním místem, kde prožít zimní dovolenou plnou nejrůznějších aktivit. Val di Fassa je dokonalou oblastí nejen pro sjezdové a běžecké lyžování, ale také snowboarding. A dokonce si mohou turisté ve Val di Fassa zabruslit třeba i na otevřených kluzištích pod širým nebem.

val-di-fassa-pohoda

Sjezdovky

Na příznivce alpského lyžování čeká ve Val di Fassa více než 200 kilometrů skvěle připravených sjezdovek všech stupňů obtížnosti. Na nich si mohou dobře zalyžovat jak úplní začátečníci, tak také zkušení sjezdaři. Běžci na lyžích mají ve Val di Fassa možnost prověřit své fyzické schopnosti na desítkách kilometrů upravovaných běžeckých tratí. Příznivci akrobatického lyžování a snowboardingu se pak mohou těšit na rozlehlý snowpark.

Dokonalá připravenost

Jak už bývá v Itálii zvykem, i v lyžařských střediscích ve Val di Fassa se zdejší provozovatelé lanovek a sjezdovek o své svahy starají více než pečlivě. Každé ráno tady mohou sjezdaři započít den jízdou na perfektně upravených sjezdovkách. Panorama těch nejvyšších vrcholků v celých Dolomitech, ke kterým patří Sassolungo a Marmolada, jen dokresluje dokonalé podmínky pro zimní dovolenou a lyžování v této jedinečné italské lyžařské oblasti.

val-di-fassa-sella

Pestrá nabídka lyžařských terénů

Region Val di Fassa patří k vůbec největším lyžařským areálům v celé Itálii. Celkem tu mohou jeho návštěvníci lyžovat v devíti skiareálech. Ty jsou roztroušeny podél celého údolí. Drobnou nevýhodou oblasti Val di Fassa je, že všechny lyžařské areály nejsou propojeny tak, aby se mezi nimi dalo cestovat na lyžích. Funguje však mezi nimi propracovaný systém skibusů. Lyžaři tak mohou využít bezplatné dopravy mezi jednotlivými skiareály místními lyžařskými autobusy.

Canazei

Zkušenější sjezdaři ce Val di Fassa určitě zamíří do oblasti Canazei. Tady se totiž nachází sjezdovky, sdružené do lyžařského megaokruhu Sella Ronda. Okruh se točí kolem skalního masivu Sella a patří k největším skiareálům v celé Itálii. Svým návštěvníkům nabízí více než 550 kilometrů sjezdovek všech stupňů technické obtížnosti. Celková délka okruhu Sella Ronda je téměř 40 kilometrů. O dopravu na svahy se stará přes 200 lanovek a vleků. Dohromady mají zdejší přepravní zařízení dopravní kapacitu téměř čtvrt milionu osob za hodinu.

val-di-fassa-lyzovani

Rodinné lyžování

Naopak rodiny s dětmi a začínající lyžaři si budou ve Val di Fassa užívat pohodové a klidné lyžování ve vzdálenějších skiareálech od masivu Sella. Zde na ně čekají dostatečně prostorné a mírné sjezdovky s přívětivým sklonem. Ty bývají i uprostřed nejvyšší lyžařské sezóny takřka poloprázdné. Příznivci alpského lyžování, kteří nevyhledávají přeplněné sjezdovky, si tady budou moci užívat pohodovou a klidnou jízdu.

Vrchol Ciampedie

Vedle již zmiňovaného skiareálu Belvedere a Col Rodella, který je součástí okruhu Sella Ronda, patří k oblíbeným lyžařským areálům ve Val di Fassa též sjezdovky na vrcholku Ciampedie. Ten leží přímo nad městem Pozza di Fassa. Lanovky sem vedou z blízkých městeček Pera a Vigo di Fassa. Nejvyšším vrcholem celého areálu je hora Ciampedie s nadmořskou výškou 2.000 metrů.

Lyžování pro každého

Ve spodních pasážích, a to zejména nad městečkem Pera, se vinou dlouhé a prostorné rodinné sjezdovky s mírným sklonem. Pod vrcholem Ciampedie si zase přijdou na své zdatnější a zkušenější lyžaři. Pro ty nejlepší jezdce je zde dokonce udržována černá sjezdovka. Ta kopíruje sedačkovou lanovkou nedaleko vrcholu Ciampedie.

val-di-fassa-zima

Ciampac – Buffaure

Lyžařskou houpačkou je také další lyžařský areál v Val di Fassa s názvem Ciampac – Buffaure. Ten lyžařsky spojuje městečka Alba nedaleko Canazei s městečkem Pozza di Fassa. Houpačka vede přes tři vrcholy a většina zdejších sjezdovek je technicky náročnějších. Přes tři vrcholy Buffaure, Sella Brunech a Ciampac se dá přejet vzdálenost více než deseti kilometrů. Dopravu zde zajišťují buďto kabinkové, nebo pohodlné sedačkové lanovky.

Costalunga

Příjemným rodinným areálem ve Val di Fassa je skiareál Costalunga. Ten se nachází za horský průsmykem Passo Costalunga / Karerpas. Costalunga je situována v nadmořské výšce téměř 1810 metrů. V nižších pasážích jsou lyžařské vleky s mírnějšími sjezdovkami. V těchto místech se bude líbit hlavně dětem a začínajícím lyžařům. Výše, směrem k štítům Rosengarten, jsou pak k dispozici obtížnější a těžší sjezdovky. Z nejvyššího bodu celého skiareálu, který se nachází v nadmořské výšce 2337 metrů, vedou hned dvě černé tratě. Na nich si svižné a sportovní lyžování užijí především zkušení lyžaři.

val-di-fassa-belvedere

Snowboarding a další aktivity

Snowboardisté se budou moci dokonale vyřádit ve zdejším funparku. Zde na ně čeká celá řada skoků a dalších překážek. A pokud si chtějí návštěvníci oblasti Val di Fassa zpestřit zimní dovolenou dalšími aktivitami, mohou vyzkoušet kupříkladu bruslení na zamrzlé hladině jezera. Nebo se projet na saních, tažených koňmi. Zajímavou aktivitou jsou též výlety na sněžnicích za poznáním malebného okolí Val di Fassa.

Relaxace po lyžování

K relaxaci po náročném dni, stráveném na svazích údolí Val di Fassa, je ideální centrum EGHES. To je stylizováno do římských lázní. Jeho návštěvníci si budou moci užívat balneoprocedur a dalších příjemných záležitostí. A dobře zrelaxovat před dalším náročným dnem.

Jak do Val di Fassa?

Do italské lyžařské oblasti Val di Fassa je to z Prahy něco málo přes 700 kilometrů. Většina cesty probíhá po kvalitní dálnicích. Příznivci sjezdového a běžeckého lyžování jsou tak schopni dostat se do regionu Val di Fassa asi za sedm až osm hodin pohodlné jízdy.