Lyžařské středisko Santa Caterina

Ideální doplněk

V severní Itálii, jen asi 20 kilometrů od švýcarských hranic, leží menší lyžařské středisko Santa Caterina. To je k nalezení v údolí Valfurva. Oblíbená lyžařská oblast Bormio se nalézá asi 10 kilometrů severozápadně od městečka Santa Caterina. Tato dvě střediska se svou nabídkou lyžařských tratí ideálně doplňují. Do Bormia nejčastěji směřují zkušení sjezdaři, kteří si chtějí užívat svižné lyžování na sportovně laděných tratích. Santa Caterina je naopak oblíbená mezi požitkáři a milovníky pohodového lyžování.

santa-caterina-sjezdovky

Okolí Cresta Sobretta

Jak Santa Caterina, tak i nedaleké Bormio, mají podobnou charakteristiku svých sjezdových tratí. A stejně jako Bormio, i Santa Caterina nabízí svým návštěvníkům lyžování s převýšením přesahujícím jeden kilometr. Samotné městečko leží v nadmořské výšce asi 1.730 metrů. Nejvyšším bodem zdejšího skiareálu je vrchol Cresta Sobretta. Ten dosahuje nadmořské výšky 2.775 metrů. Cresta Sobretta je postranním vrcholem hory Monte Sobretta. Monte Sobretta se šplhá do výšky 3.296 metrů nad mořskou hladinu.

Lyžařská nabídka

Většina sjezdových tratí lyžařského střediska Santa Caterina je orientována severně. Proto i během obvykle problematických jarních měsíců většinou nabízí dokonalou pokrývku přírodního sněhu. Lyžování je zde velmi slušné až do pozdního jara. Hlavní dopravní tepnu tvoří dvě na sebe navazující kabinové lanovky. Ty vyjíždějí z městečka Santa Caterina a končí na kótě 2.775 metrů nad mořem.

Podél těchto kabinových lanovek se do údolí k Santa Caterina spouštějí většinou červené a tudíž příjemně sportovní tratě. Jejich vnější okraje pak lemují černě značené, technické náročné sjezdovky. Ty dokonale prověří lyžařské schopnosti i těch nejzdatnějších lyžařů. Vedle hlavních kabinových lanovek se tady o dopravu stará i několik lanovek sedačkových a vícero lyžařských vleků.

santa-caterina-panorama

Lyžařské terény

Lyžařské vleky jsou v provozu hlavně ve střední části celého lyžařského areálu. Ty jsou vedeny těsně nad hranicí lesa. Právě tady se budou v oblasti Santa Caterina nejčastěji zdržovat hlavně příznivci carvingového lyžování. Nebudou ovšem chybět ani lyžaři, co si rádi zalyžují na širokých sjezdovkách, kde nejsou omezování žádnými překážkami.

Z vrcholku Cresta Sobretta je též možné vydat se na opačnou stranu, než leží městečko Santa Caterina. Na této straně hory se o dopravu lyžařů na sjezdovky stará jedna sedačková lanovka. A také jedna kabinková lanovka. Také je tu k dispozici pohyblivý koberec pro ty nejmenší lyžaře. Právě na jižně orientovaný svazích se bude líbit těm z turistů, kteří přijíždějí do Itálie na lyžování hlavně kvůli sluníčku a příjemnému počasí. Orientace směrem na jih zdejších tratí zaručuje skvělé zážitky z lyžování prakticky po celou zimní sezónu.

Sjezdové tratě

Lyžařský areál Santa Caterina / Valfurva nabízí svým návštěvníkům celkem 6 kilometrů černě značených a technicky obtížných sjezdových tratí. 2 kilometry jsou pak těch úplně nejlehčích sjezdovek. Zbytek nabídky, tedy téměř 30 kilometrů, tvoří příjemné a prostorné červené sjezdovky. Na nich si mohou v areálu Santa Caterina – Valfurva skvěle lyžování vychutnat jak středně pokročilí lyžaři, tak také ti nejzkušenější jezdci s vysokými nároky na sjezdařské terény.

santa-caterina-rano

Nejznámější sjezdovky

Asi nejznámější zdejší sjezdovkou je trať, pojmenovaná po legendě italského ženského sjezdového lyžování Deborah Compagnoni. Ta na více než třech a půl kilometrech celkové délky klesne o téměř kilometr. Trať patří mezi jednu z vůbec nejnáročnějších tratí nejen v italských Alpách. Další oblíbenou sjezdovkou je červená Dell´Alpe. Ta objíždí vrcholek Cresta Sobretta z jeho jižních svahů zpět na sever a pokračuje dále až k městečku Santa Caterina. A právě touto tratí se vrací lyžaři, kteří si užívali během dne lyžování na zdejší jižních svazích, zpátky na svá ubytování do Santa Cateriny.

Občerstvení na svazích

Většina návštěvníků tohoto skiareálu Santa Caterina / Valfurva určitě přivítá možnost občerstvení během náročného dne, tráveného na zdejších sjezdových tratích. Přímo u sjezdovek je tady v provozu hned několik horských chat. V nich si mohou unavení milovníci sjezdového lyžování nejen odpočinout, ale i si dát něco dobrého k jídlu. Zejména vyhlášené jsou zdejší tradiční italské pizzy.