Údolí Val Gardena

Ráj zimních sportů

Oblast Val Gardena patří k vůbec nejdůležitějším lyžařským zimním středisku v celé Itálii. Je součástí známého lyžařského okruhu okolo masivu Sella Ronda. Z údolí Val Gardena je možné se dostat jižním směrem do Canazei. Na východ od tohoto malebného italského údolí zase leží Corvara. Lyžovat se tady dá ve třech hlavních lyžařských areálech. Vedle lyžování na řadě sjezdových tratí se ve oblasti Val Gardena mohou návštěvníci této části Dolomit v zimě věnovat i dalším aktivitám. Kupříkladu běhu na lyžích, bruslení, sáňkování a dalším oblíbeným zimním sportům.

3 hlavní centra

Hlavními turistickými centry v údolí Val Gardena jsou 3 městečka. Ta leží v nadmořské výšce od 1.200 až do 1.700 metrů. Nejníže ležící a také největší je Ortisei. Následuje Santa Cristina a Selva. Z těchto městeček vyvážejí centrální sedačkové či kabinkové lanovky lyžaře vzhůru na sjezdovky. Ve lyžařské oblasti Val Gardena se lyžuje v nadmořské výšce kolem 2.000 – 2.500 metrů. Nejvyšší zdejší vrchol se v italštině jmenuje Sassolungo. V němčině je znám pod názvem Langkofel. Tato hora se šplhá do úctyhodné nadmořské výšky 3.181 metrů.

7 hodin jízdy

Z České republiky je to na lyžování do údolí Val Gardena asi 650 kilometrů. Po rychlých a pohodlných dálnicích a silnicích první třídy je možné se k městečku Ortisei, nebo také německy St. Ulrich, dostat za něco málo přes 7 hodin jízdy. Asi nejlepší cesta z České republiky vede přes německý Mnichov. Pokud cestující zrovna nepotkají na německých dálnicích kolony či nějaké zácpy, dá se do Itálie dostat i za kratší dobu.

Kouzelná atmosféra

Stejně jako řada dalších lyžařských středisek v Itálii, i Val Gardena je známá svým slunečným počasím. Protože se tady lyžuje nad hranicí dva a půl tisíce metrů nad mořskou hladinou, je dobré počítat, a to zejména s přicházejícím jarem, s poměrně ostrým sluncem. Obloha bez mráčku a příjemné počasí patří k hlavním lákadlům regionu Val Gardena. Právě kvůli slunečnému počasí se milovníci sjezdového lyžování vydávají i do této poněkud vzdálené části Itálie. Rakouská lyžařská střediska leží k České republice blíže. Zdejší atmosféra je ale jednoduše unikátní. Slunečného počasí si mohou turisté ve Val Gardeně užít skutečně dostatek. Navíc celé údolí je lemováno drsnými štíty italských Dolomit. A toto panorama je v jiných částech Alp takřka neopakovatelné.

Sjezdovky

Milovníci sjezdového lyžování se mohou do údolí Val Gardena těšit na bezmála dvě stovky kilometrů sjezdovek. Ty zahrnují svahy všech technických obtížností. Na své si tu přijdou jak úplní začátečníci, tak i středně pokročilí lyžaři. Dobře si tady zalyžují celé rodiny s dětmi a v neposlední řadě i zkušení sjezdaři. Velkorysé rozměry zdejších sjezdovek, a to zejména v horních pasážích všech skiareálů, jsou skvělým místem ke carvingovému lyžování. Ani vyznavači lyžování ve volném terénu nepřijdou v údolí Val Gardena zkrátka. Freerideři si budou moci zalyžovat na zasněžených pláních Gardeny takřka bez omezení. Ve Val Gardeně leží i známá sjezdovka Sasslong. Ta pravidelně hostí závody v rámci Světového poháru v alpském lyžování.

Lyžařská infrastruktura

Příznivci snowboardingu a adrenalinového lyžování se zase budou moci vyřádit v dohromady 5 funparcích. Ty se nalézají na různých místech regionu Val Gardena. A tak to mají boardeři z jakéhokoliv místa v údolí do nejbližšího parku jen kousek. K dispozici jsou tady U rampy nebo boardercrossové dráhy. Na nich si i ti nejlepší jezdci užijí spoustu zábavy. Navíc, podobně jako v dalších zimních střediscích v italských Alpách, i ve Val Gardeně čekají na lyžaře každé ráno dokonale upravené a uhlazené svahy. O dopravu se v oblasti Val Gardena stará více než 80 lanovek a vleků. Charakteristika zdejších svahů vychází spíše do červena. Většina místních sjezdovek je v lyžařských mapách značena právě touto barvou. Přepravní kapacita celé Gardeny je dostatečná. Zdejší lanovky a vleky jsou schopny dopravit na lyžování téměř 120 tisíc osob za hodinu.

Běžecké lyžování

I když je Val Gardena orientována primárně na sjezdové lyžování, na své si tady přijdou i běžci na lyžích. Většina běžeckých tratí je vedena podél hlavního údolí s odbočkami do těch postranních. Ty nejhezčí trasy jsou uvedeny v blízkosti městečka Wolkenstein, italsky Selva. Celkem mají běžci v oblasti Val Gardena k dispozici přes 100 kilometrů upravovaných a značených běžeckých tratí.

Zábava po lyžování

Možnosti zábavy po lyžování, takzvaného aprés – ski, jsou ve Val Gardeně také široké. Návštěvníci oblasti Val Gardena mají k dispozici třeba i kluziště a bruslařský stadion. Na něm si budou moci zabruslit pod širým nebem. Oblíbená je též návštěva bazénu a dalších wellness zařízení. Nejznámější z nich se nachází přímo v Ortisei. Turisté tady budou moci relaxovat jak ve venkovním, tak i krytém bazénu. Samozřejmostí jsou sauny, vířivky a další wellness procedury. Během nich mohou unavení lyžaři nechat po náročném dni odpočinout svému tělu.

Sella Ronda

Jak již bylo zmíněno dříve, Val Gardena je přímo napojena na nejznámější italský lyžařský okruh s názvem Sella Ronda. Objet tento okruh znamená urazit vzdálenost bezmála 40 kilometrů. Lyžaři si mohou vybrat, ze které strany jej pojedou. Tato perla lyžování v Dolomitech spojuje asi nejznámější italská lyžařská střediska. Díky své náročnosti bývá doporučována hlavně zkušeným sjezdařů. Milovníkům pohodového lyžování a klidné jízdy pak určitě bude svědčit lyžování na sjezdovkách v samotné Val Gardeně. Na zdejších sjezdovkách si bezpochyby nebudou připadat vůbec o nic ochuzeni.