Cortina d’Ampezzo

Posted by under Cortina d'Ampezzo

Alpské ikony

Každá alpská země má své ikonické zimní lyžařské středisko. Podobně, jako má Rakousko svůj Kitzbühel a Švýcarsko Svatý Mořic, má Itálie lyžařské středisko Cortina d’Ampezzo. Tato střediska se většinou vyznačují poměrně vysokými cenami za ubytování i lyžování, někdy až snobskou atmosférou a současně jedinečnými lyžařskými terény. Cortina d’Ampezzo pak není výjimkou. Nádherné okolní scenérie, skvělé sjezdovky a jedinečná atmosféra. Ovšem současně je třeba říci, že Cortina d’Ampezzo rozhodně není pro každého lyžaře.

V zajetí Dolomit

Oblast Cortina d’Ampezzo se nachází v italské provincii Benátsko, italsky Veneto. Nepatří až k tak typicky italským zimním střediskům, ležícími dále na severu například v Jižním Tyrolsku. Lyžaři z České republiky se do Cortiny dostávají nejčastěji ze severu. Ve městě Toblach (v italštině Dobbiaco) odbočí na silnici SS51. Ta dovede je po necelých 40 kilometrech až k Cortině. Krásné přírodní scenérie lemují cestu po celou dobu jízdy. Nakonec se před milovníky sjezdového lyžování otevře překrásná náhorní plošina. Ta je ze všech stran lemovaná majestátnými štíty Dolomit. Nevelké městečko Cortina d’Ampezzo pak každým rokem pravidelně vítá nejen nejbohatší Italy, ale i movité zámořské lyžaře. A v neposlední řadě také zbohatlíky ze zemí bývalého Sovětského svazu. Kdo má peníze, musí trávit svou zimní dovolenou v Itálii právě v Cortině d’Ampezzo.

Skutečné retro

Zajímavé je, že ve srovnání s moderními a daleko mladšími lyžařskými středisky nejen v Itálii, ale v celých Alpách, působí Cortina d’Ampezzo poněkud ošuntěle. Je vidět, že zdejší lanovky už něco pamatují. Dokonce i hotely a penziony v samotném centru nejsou tak nablýskané jako jinde. O Cortině d’Ampezzo se říká, že je zkrátka nefalšovaným retrem se vším všudy. A místní na tom nechtějí nic měnit. Zakládají si na tom, že patří do staré dobré klasiky. Lyžařská infrastruktura se tady příliš neobnovuje a nemodernizuje. Mimo jiné i proto, že zdejší obyvatelé nechtějí, aby se Cortina d’Ampezzo stala jedním z dlouhé řady masových lyžařských středisek současnosti.

Lyžování

Faloria

Z Cortina d’Ampezzo se dá vyjet na lyžování snad všemi směry. Například stařičká kabinová lanovka vyveze lyžaře na vrchol Faloria. Ten leží v nadmořské výšce 2.123 metrů. Dále pak sjezdaři pokračují sedačkovými lanovkami či lyžařskými vleky. Nejvyšší bod tohoto lyžařského areálu leží ve výšce 2.360 metrů. Sjezdovky tu končí na hranici kolem dvou tisíce metrů. Sjezdovky jsou tady vždy dokonale upravené. Nabídka sahá od prostorných modrých tratí přes příjemně svižné červené až po ty nejtěžší černé sjezdovky.

I kolem vrcholku Faloria je lyžařská infrastruktura poněkud retro. O dopravu lyžařů vzhůru se zde starají nejčastěji letité dvousedačky. Z lyžařského areálu Faloria se lze dostat i na protější svahy Gruppo del Cristallo. Protože se tu lyžuje na stěně Cristallského masivu, sjezdovky jsou tady extrémní. Nejdelší z nich je dlouhá modrá. Ta svede sjezdaře z horské chaty Son Forca z nadmořské výšky 2.235 metrů do sedla Pass Tre Croci. Ve vyšších pasážích skiareálu Cristallo se pak jezdí na červených a černých sjezdovkách.

Tofana

Na opačné straně městečka Cortina d’Ampezzo se lyžuje na sjezdovkách, vinoucí se po svahu Tofana. Tato oblast získala své jméno podle vrcholu Tofana, který leží v nadmořské výšce 3.243 metrů. Přímo pod vrcholem se nachází lyžařský areál Ra Valles. Skiareál Ra Valles je po celou zimní sezónu dostatečně zásoben bohatou nadílkou přírodního sněhu. Lyžuje se zde ve výškách od 2.500 až do 3.000 metrů. Skiareál a sjezdovky připomínají ledovec. Prostorné sjezdové tratě jsou nejčastěji označeny modrou a červenou barvou. Z Ra Valles je možné se dostat zpátky k vesničce Rumerlo po černé sjezdovce 51. Vhodná orientace tohoto lyžařského areálu umožňuje lyžařům vychutnat si dokonale horského slunce. A na slunečních terasách zdejších horských chat si vychutnat obědy a svačiny, chutně připravené zdejšími kuchaři.

Není pro každého

Nabídka lyžování v oblasti Cortina d’Ampezzo je skutečně bohatá. Jak již ale bylo napsáno výše, není pro všechny. Cortina si, alespoň zatím, může nechat zdát o moderních přepravní zařízení a lanovkách. Zdejším retro sedačky a kabiny nejsou vhodné úplně pro každého. Zejména začátečníci a rodiny s malými dětmi by se měli při vybírání lyžování v Itálii poohlédnout po něčem jiném. Naopak zkušení lyžaři a turisté, kteří vědí, co znamená Kitzbühel, Svatý Mořic, Davos nebo právě Cortina, si tady bezpochyby přijdou na své. Mohou zde totiž strávit několik dní toho nejlepšího lyžování. O tom, že je Cortina d’Ampezzo skutečně špičkovým alpským lyžařským střediskem, svědčí i pořadatelství Zimních olympijských her v roce 1956.