Tre Valli

Západně od Bolzana

Italská lyžařská oblast Tre Valli je k nalezení asi 50 kilometrů jihozápadně od města Bolzano. Tre Valli znamená v překladu Tři údolí. Český překlad by mohl vést k záměně se známým lyžařským areálem na jihovýchodě Francie. Italská oblast Tre Valli ovšem leží k České republice mnohem blíže. Svůj název si tento italský region vysloužil, podobně jako francouzská Tři údolí, svou možností lyžovat na jeden skipas hned ve třech známých dolomitských údolích.

Nad Passo San Pellegrino

Italská Tre Valli tvoří údolí Val di Fiemme, Val di Fassa a Biois. Asi nejznámějším lyžařským areálem v celé oblasti Tre Valli jsou sjezdovky nad městečkem Passo San Pellegrino ve Val di Fassa. Přímo z okraje San Pellegrino se dá na lyžování vydat jižním směrem, na sjezdovky vrcholu Col Margherita. Kyvadlová kabinová lanovka tady vyveze lyžaře do nadmořské výšky nad 2.500 metrů. Odtud se mohou následně spustit buď zpět do San Pellegrina. Nebo sjet po jihovýchodně orientovaných svazích až k vesničce Falcade.

Cima Uomo

Směrem na sever od Passo San Pellegrino se ve Tre Valli lyžuje na svazích vrcholu Cima Uomo. Sjezdovky pod více než 3.000 metrů vysokým štítem Cima Uomo budou maximálně vyhovovat v první řadě méně zkušeným sjezdařům a začátečníkům. A v neposlední řadě i rodinám s malými dětmi. Mladí rodiče si Val di Fassa v poslední době velmi oblíbili. Zdejší svahy jsou totiž směsicí nenáročných modrých sjezdovek s prostornými červenými tratěmi, které jsou tak typické pro lyžování v Itálii. Líbit se ale bude v Tre Valli každému, kdo si přijel v zimě do Itálie odpočinout a užít pohodové lyžování.

Klid a blízkost ke sjezdovkám

Ačkoliv jsou sjezdovky v oblasti osady Passo San Pellegrino, jež se rozkládá v nadmořské výšce těsně pod 2.000 metrů jen nedaleko od známých sjezdových tratí v údolích Val di Fassa nebo Val di Fiemme, není tato oblast mezi lyžaři zatím příliš známá. To ale může být pro některé lyžaře výhodou! Na rozdíl od populárních údolí Val di Fassa a Val di Fieme totiž Tre Valli (a skiareál Passo San Pellegrino zajména) působí na své návštěvníky daleko klidněji. A bez zbytečného shonu. Turisté a lyžaři, kteří zvolí ubytování v Tre Valli právě v městečku Passo San Pellegrino, se mohou spolehnout, že ke zdejším sjezdovkám a lyžařským vlekům to budou mít ze svého hotelu, apartmánu, penzionu či jiného ubytovacího zařízení skutečně jen pár kroků.

Slunečné lyžování

Lyžaři, co si jízdu nejen na italských sjezdovkách ve Tre Valli chtějí v první řadě vychutnat, a taktéž jedinci, kteří si přijeli do Itálie užít sluníčka a poklidného lyžování, se budou z hotelů a dalších ubytovacích kapacit v městečku Passo San Pellegrino vydávat na lyže nejspíše směrem na sever. Právě z jeho severního okraje vedou vzhůru dvě hlavní čtyřsedačkové lanovky. Ty vyvezou lyžaře na prostorné a technicky nikterak náročné sjezdovky pod vrcholem Cima Uomo. Sjezdové tratě pod Cima Uomo jsou vesměs orientovány na jih. A tak si tady horského sluníčka užije skutečně každý. Mezi oběma zdejšími skiareály je možné na lyžích pohodlně přijíždět. A to hned na několika místech. I proto je tady lyžování skutečně pestré. Jen těžko by se hledali jedinci, kteří by se tu měli za celý den začít nudit.

Náročnější Col Margherita

Naopak lyžaři, kteří vyznávající agresivnější styl jízdy a touží po náročnějších sjezdovkách, se v oblasti Tre Valli, a zejména v oblasti osady Passo San Pellegrino, budou asi nejčastěji nechávat vyvézt na již zmiňovaný vrchol Col Margherita. Tady se dá na lyžích vrátit zpět do San Pellegrina po sportovně laděných a příjemně svižných červených tratích. Těm nejzdatnějším je k dispozici dokonce i technicky náročná černá sjezdovka.

Alpe Lusia

Druhý hlavní lyžařský areál v oblasti Tre Valli tvoří sjezdovky, propojující okraj městečka Moena s vesničkami Bellamonte a Forte Busso. Tato část Tre Valli je též známá pod názvem Alpe Lusia. Takřka 90% všech zdejších sjezdovek na Alpe Lusia se vine po svazích vrcholu Le Cune. Hora Le Cune dosahuje nadmořské výšky 2.200 metrů. Je možné se na ni na lyžování dostat jak z osady Ronchi, která leží jen kousek od již zmiňované Moeny, tak také z Bellamonte. Jen asi těžko by se v Itálii hledal skiareál, který by byl tak rozdílný v různých směrech a přitom se nacházel na svazích jediné hory.

Sever a jih Le Cune

Severní svahy a sjezdovky na Le Cune budou k lyžování bezpochyby maximálně vyhovovat dobrým a zkušeným sjezdařům. Cestu zpět do Ronchi je možno absolvovat výhradně po černých a technicky náročných sjezdovkách. V horní polovině sjezdu k Ronchi je ještě možné zdejší černou sjezdovku objet. Černá trať je označena číslem 5. Objížďka vede po červeně značeném oblouku. Od střední stanice lanovky zpět dolů do Ronchi je už však nutné absolvovat sjezd po černé lyžařské dráze. Ta nese označení 1.

Naopak po jižních svazích Le Cune, směrem na Campo a Bellamonte, se vinou příjemné a nenáročné modré tratě. Ty jsou navíc, podobně jako sjezdovky severně od Passo San Pellegrino, orientovány směrem na jih. Během pohodové jízdy po těchto technicky jednoduchých modrých (nebo maximálně červených) tratích si v této části Tre Valli užije spousty sluníčka a pohody každý příznivec sjezdového lyžování.

Nutný přejezd

Hlavní lyžařské areály v oblasti Tre Valli Passo San Pellegrino a Alpe Lusia od sebe leží vzdáleny asi 10 kilometrů. A tak je na cestu mezi nimi třeba počítat s téměř půl hodiny trvajícím přejezdem. I proto bývá lyžařům v Tre Valli doporučováno zvolit si na konkrétní den jeden ze zdejší areálů. V něm pak zůstat po celou dobu lyžování. Případnými přesuny mezi lyžařským areálem na vrcholu Col Margherita a skiareálem na Le Cune totiž lyžaři zbytečně ztrácí drahocenný čas, který by určitě mohli využít lépe.

Komorní atmosféra

Jak již bylo napsáno dříve, oblast Tre Valli působí na své návštěvníky spíše komorním dojmem. Ve srovnání s nedalekým regionem Val di Fiemme – Obereggen či Val di Fassa tady ale bývá i uprostřed hlavní lyžařské sezóny poměrně klid. Z tohoto důvodu volí tuto oblast ke své zimní dovolené hlavně turisté, kterým nejde ani tak o kilometry dlouhé a technicky náročné tratě, po kterých mohou svištět vysokou rychlostí, ale o pohodovou a klidnou zimní dovolenou. Během ní si tady navíc užijí spoustu sluníčka a všudypřítomného klidu. Naopak lyžaři, kteří mají rádi rušná zimní střediska, moderní lyžařské zázemí a rychlé vysokokapacitní lanovky, by se měli v Itálii poohlédnout spíše po jiném lyžařském středisku. Přesto je ale třeba říci, že ve Tre Valli by se jen těžko stalo, že by tato část Itálie nebyla schopna uspokojit požadavky i těch nejnáročnějších lyžařů.