Zimní dovolená v lyžařském středisku Aprica

Posted by under Aprica

Kde vlastně leží Aprica?

Mezi příznivci alpského lyžování velmi oblíbené italské lyžařské středisko Aprica se nachází v horském průsmyku v příznivé nadmořské výšce od 1.100 do 2.270 metrů nad mořem. Geograficky je k nalezení hned vedle hranic Itálie se Švýcarskem. Do nedaleko ležícího a ještě známějšího skiareálu Passo Tonale v regionu Lombardie to je odtud asi 30 kilometrů východním směrem.

lyzovani-aprica

Od Prahy je středisko vzdálené necelých 800 kilometrů. Z Brna je cesta ještě o další stovku kilometrů delší. Znalci italského lyžování je považováno za jedno z nejznámějších středisek alpského lyžování v celé severní Itálii. Kdo by si to ještě před pár lety pomyslel, že se Aprica za relativně krátkou dobu vypracuje mezi taková populární zimní střediska, jako je například již zmiňované Passo Tonale nebo o 30 kilometrů severněji ležící Bormio.

Lyžování a další aktivity

Středisko se pyšní širokou sportovní infrastrukturou a bohatými možnostmi různého aktivního zimního odpočinku. Sněhová děla se starají o to, aby byla sezona co nejdelší a aby zde bylo ještě v dubnu možné kvalitní lyžování na vhodném sněhovém povrchu. Navíc se při budování moderní části městečka úzkostlivě dbalo na to, aby měli lyžaři lanovky a vleky v blízkosti všech hotelů a vyhnuli se tak každodenní přepravě. Aprica se tedy může pyšnit tím, že se zde dá lyžovat prakticky z postele.

sjezd-aprica

Historie Apriky

Co do velikosti spadá Aprica mezi malá a poměrně mladá lyžařská střediska. S jeho budováním se sice začalo už kolem roku 1848. První vlek tu začal jezdit o necelých 100 let později, v roce 1942. Od té doby ale už uplynulo několik desetiletí. V současnosti se může Aprica směle vydávat za moderní městečko, ve kterém se nalézají nejen kvalitní lyžařské terény, ale také široké možnosti aprés-ski.

Lyžařská infrastruktura

Středisko Aprica nabízí pro lyžování celkem 24 lanovek a vleků. Sjezdaři tady mají k dispozici 16 dobře upravovaných sjezdovek, jejichž délka dohromady činí na alpské poměry skromných 50 kilometrů. Jejich technická obtížnost však sahá od nejjednodušších sjezdů až po ty nejobtížnější, které zdolávají jen ti nejzkušenější lyžaři. Obtížných černých sjezdovek se zde nachází hned několik.

Celková délka nejtěžších sjezdovek činí 10.000 metrů. Proto je Aprica tolik oblíbená a láká na své svahy zdatné sportovce a ty nejzkušenější lyžaře. Obtížné sjezdy jsou rozesety víceméně pravidelně po celém skiareálu. Lyžaři si tu velice cení i vzájemné propojenosti jednotlivých tras a volného pohybu na místních svazích.

sjezdovani-aprica

Novinky v Aprice

Nedávno se středisko navíc rozrostlo o moderní sedačkové lanovky v oblasti nazývané Beradello 2000. Na jeho vrcholu (v nadmořské výšce 1.800 metrů) leží velmi pěkný snowpark. Spolu se snowboardovými lákadly tu na návštěvníky čeká několik extrémních sjezdů a také skialpinistické tratě. Běžecké tratě tu samozřejmě také nechybí, jen jsou na opačné straně města. A pozor! Kdo se vydává do Apriky, neměl by si vedle lyžařské výbavy zapomenout přibalit také brusle. Ve středisku Aprica je totiž možné i velmi slušné bruslení na ledě.

Relaxace po lyžování

Náročný den strávený na lyžování po zdejších svazích mohou lyžaři zakončit relaxací v místním veřejném bazénu. A po odpočinku ve zdejších vířivkách se mohou směle vrhnout do spárů četných barů a restaurací. V nich pak mohou strávit příjemný večer u dobrého pokrmu. A ceny? Ty jsou tady velice příznivé. Zimní dovolenou tu tedy lze strávit za velmi výhodných podmínek.