Alta Pusteria / Hochpustertal

Posted by under Alta Pusteria

Nedaleko Rakouska

Lyžařské středisko Alta Pusteria leží v severní části Itálie, jen asi 5 kilometrů od hranic s Rakouskem. Příznivci sjezdového lyžování z České republiky budou oblast Alta Pusteria určitě znát jako jedno z k nám nejblíže ležících lyžařských středisek v Itálii. Cesta z Prahy přes Německo do oblasti Hochpustertal, což je německý název pro tento region, trvá něco málo přes 7 hodin. Ze středních Čech je nutné urazit vzdálenost necelých 700 kilometrů. Většina lyžařů z České republiky jezdí do oblasti Alta Pusteria přes německý Mnichov. Skrze Rakousko se dá dostat dvěma způsoby. Používanější cesta vede přes Innsbruck, Brennerský průsmyk a dále italský Bruneck. Druhou možností je jet přes Kitzbühel, Mittersill a Lienz. Touto trasou se do oblasti Alta Pusteria přijede z opačné strany než přes Brenner.

Známá lyžařská střediska v okolí

Výhodou lyžování v oblasti Alta Pusteria je skutečnost, že v dojezdové vzdálenosti odtud se nacházejí další špičková italská lyžařská střediska. K nim patří kupříkladu Cortina d’Ampezzo, Kronplatz a nebo Alta Badia. Pokud by někoho začalo lyžování na sjezdovkách v rámci Tre Cime Dolomiten, jak bývá tento region také někdy nazýván, třeba nudit, může již za několik desítek minut jízdy autem vystupovat u spodních lanovek výše zmíněných lyžařských areálu. V Hoschpustertalu se dá tímto způsobem příjemně zpestřit lyžařský pobyt v severní Itálii.

4 hlavní skiareály

Hlavními lyžařskými areály v oblasti Alta Pusteria jsou Monte Elmo (německy Helm), Croda Rossa, Baranci a Padola. Lyžovat se dá ještě v dalších menších lyžařských areálech. Zmíněná čtveřice ovšem tvoří páteř lyžařské nabídky oblasti Hochpustertal.

Propojené areály

Dva hlavní lyžařské areály Monte Elmo a Croda Rossa jsou lyžařsky propojeny. Je tak možné mezi nimi přejíždět na lyžích. Lyžařský areál Baranci je situován přímo nad městečkem Innichen. Od centra vesničky Vierschach (italsky Versciaco) je Innichen vzdálen jen asi 5 kilometrů. O dopravu mezi lyžařskými areály Monte Elmo a Baranci se stará, jak už bývá nejen v italských Alpách běžné, skibus. Ten jezdí pravidelně několikrát do hodiny. Cesta skibusem mezi oběma areály trvá jen několik málo minut. Nejjižněji ležící lyžařský areál Padola, jenž nabízí jen o něco málo přes 10 kilometrů sjezdovek, je dostupný skibusem ze skiareálu Croda Rossa. I tento skibus jezdí několikrát do hodiny a cesta lyžařům trvá o chvíli déle než dvacet minut.

Hahnspiel

Lyžařsky nejzajímavějším je bezpochyby již zmíněný skiareál Monte Elmo. On sám nabízí příznivcům sjezdového lyžování takřka čtyři desítky kilometrů sjezdovek. O dopravu se tady starají povětšinou sedačkové a kabinkové lanovky. Z nejvyššího bodu lyžařského areálu s názvem Hahnspiel, který leží v nadmořské výšce 2.200 metrů, se dá zpátky do údolí vydat dvěma směry. Jedním z nich je sjezd směrem na Sexten. Druhou možností je pak sjezd směrem na osadu Versaciaco. Hahnspiel, nebo též italsky Gallo Cedrone, je postranním vrcholem hory Helm. A právě podle ní je nazván celý tento skiareál. V italštině se nejen hoře, a vlastně celému lyžařskému areálu, říká Monte Elmo. Vrchol Monte Elmo leží v nadmořské výšce 2.433 metrů.

Lyžování pro náročné

Nabídka sjezdových tratí na Monte Elmo bude asi nejvíce vyhovovat zdatnějším a zkušenějším sjezdařům. Převažují tady středně těžké, červeně značené tratě. K dispozici je i několik černých, technicky náročných sjezdovek. Za skutečnou lahůdku pro ty nejzdatnější sjezdaře platí černá sjezdovka směrem na Vierschach. Ta je vedena skrze lesní průsek, jenž byl v nedávné době rozšířen. V současnosti patří tato trať, označená číslem 14, k tomu nejlepšímu, co může celé Alto Adige nabídnout. Navíc díky severní orientaci této trati tady zůstává kvalitní přírodní sníh dlouho do jara.

Croda Rossa

Lyžařský areál Croda Rossa je svou charakteristikou podobný sjezdovkám na Monte Elmo. I tady tvoří hlavní přepravní kapacity kabinkové lanovky. Též sjezdovky jsou zde většinou červeně značené. Celkem nabízí Croda Rossa asi 15 kilometrů sjezdovek. K dispozici je i několik sáňkařských drah. Jak po sjezdovkách, tak drahách k sáňkování, je možné se dostat ze 2.000 metrů vysoké hory Rotwand, italsky Prati di Croda Rossa. Během cesty zpět do Sextenu překonají lyžaři a sáňkaři převýšení asi 700 metrů. Ve skiareálu Croda Rossa se bude líbit i jezdcům na snowboardu a adrenalinovým lyžařům. V nedávné době tu byl totiž otevřen zajímavý a pečlivě udržovaný funpark.

Baranci

To lyžařský areál nad městečkem Innichen, jehož sjezdovky se vinou po úbočí vrcholu Haunold (italsky Baranci) by se dal charakterizovat jako rodinný. Nejvyšším vrcholem je zde samotný Haunold, který se šplhá do výšky 2.966 metrů nad mořskou hladinu. Lyžuje se o něco níže a sjezdaři tady překonají jízdou do Innichenu převýšení necelých 500 metrů. Sjezdovky jsou zde dostatečně prostorné a jejich charakteristika je povětšinou modrá. Příjemné lyžování si tady tak užijí jak začínající lyžaři, tak i celé rodiny s dětmi. K dispozici jsou též sáňkařské dráhy. Ty odvedou sáňkaře z vrcholu Baranci až na okraji městečka Innichen. Skiareál Baranci láká i na své freeridové sjezdovky.

Ski Pustertal Express

Jak již bylo zmíněno dříve, výhodou pobytu v Alta Pusteria je blízkost dalších známých lyžařských oblastí v severní Itálii. Vlakem Ski Pustertal Express je možné se přepravit z oblasti Hochpustertal k nedalekému vrcholku Kronplatz. Spolu s horou Plan de Corones, jak je Kronplatz nazýván italsky, nabízí Alta Pusteria více než dvě stovky kvalitních a pravidelně upravovaných sjezdovek. Na vlak směrem na Plan de Corones je možno nasednout přímo u zastávky kabinové lanovky na Monte Elmo.

Příjemné svezení po celou sezónu

Celkově se v oblasti Alta Pusteria lyžuje v nadmořské výšce od 1.100 metrů až do 2.200. Velkou výhodou údolí Hochpustertal je skutečnost, že alespoň zatím není tak známé a turisticky využívané jako třeba nedaleký Kronplatz. I uprostřed hlavní lyžařské sezóny tady nebývají sjezdovky nijak přeplněné. Je však vidět, že místní se o zdejší sjezdovky a lanovky poctivě starají. Neuplyne tak prakticky žádná sezóna, kdy by nepřibylo něco nového nebo aspoň nebylo zrekonstruováno něco, co sloužilo lyžařům již dříve. Řada zdejších sjezdovek též disponuje zařízením k výrobě umělého sněhu pro případ, že by byla příroda na sníh skoupá.

Běžky

Oblast Alta Pusteria bude vyhovovat i příznivcům běžeckého lyžování. Mezi městečky Toblach, Innichen a Vierschach se táhne několik běžeckých okruhů. Jejich celková délka přesahuje 200 kilometrů. Při pohybu po zdejších běžeckých stopách je možné na vlastní oči z blízka poznávat tuto malebnou část Itálie. Zdatnější běžci na lyžích pak budou moci využít dokonce tři desítky kilometrů tras, určených k běžeckým závodům.

Zimní turistika

V oblasti Alta Pusteria se bude v zimě určitě líbit i turistům, kteří nelyžují. Značené trasy pro zimní turistiku provedou návštěvníky v oblasti Hochpustertal zdejší malebnou krajinou. Takřka odevšad je dobře vidět na zdejší dominantu, vrchol Tre Cime di Lavaredo. Jde o tříčlennou skupinu skalních štítů, který je v mnoha propagačních materiálech o severní Itálii označován jako symbol Dolomit. Štíty dosahují nadmořské výšky bez jednoho metru 3 kilometrů a k nebi se tyči asi 10 kilometrů jižním směrem od Innichenu.