Lyžování a Livigno

Posted by under Livigno

Zimní radovánky v Livignu

Livigno patří k vůbec nejoblíbenějším střediskům alpského lyžování nejen v Itálii, ale dokonce v celých Alpách. Hlavními důvody jeho popularity jsou vedle výborných podmínek pro lyžování, které si sem jezdí užívat jak příležitostní lyžaři, tak také profesionálové, i jeho poloha, stálé a povětšinou slunečné počasí a v neposlední řadě levné nákupy ve zdejších duty free prodejnách a obchodech.

udoli-livigno

Zázemí pro lyžaře

Při pohledu na lyžařskou mapu Livigna a jejím srovnání s dalšími středisky sjezdového lyžování v Itálii by mohlo někoho napadnout, jaký důvod mohou mít lyžaři pro cestu do Livigna. Během zimního období tady mají sjezdaři k dispozici jen něco přes 110 kilometrů sjezdovek. Ty jsou navíc situovány na opačných stranách údolí Livigno. Kdo chce během jednoho dne lyžovat v obou skiareálech, musí k dopravě mezi nimi využít skibusu.

Jenže právě v případě Livigna více než kde jinde platí, že by turisté neměli dávat na první dojem. Kdo se rozhodne vydat se na lyžování do Livigna, bude si tady moci užívat dokonale upravených sjezdovek a péče ochotného personálu na lyžařských přepravních zařízeních. Chybět nemohou ani doplňkové služby, dnes již neodmyslitelně patřící k moderním lyžařským střediskům, v té nejvyšší kvalitě.

livigno-panorama

Livigno je nejen sjezdové lyžování

Dobré důvody k cestě do Livigna však nemají pouze příznivci sjezdového lyžování. Na své si tady přijdou i freerideři, skialpinisté a samozřejmě i vyznavači snowboardingu. Na tyto sportovce tu čekají skvělé trasy jak pro lyžování ve volném terénu, tak také pro skialpinismus. Příznivci snowboardingu či akrobatického lyžování si pak budou moci ve velkém funparku ve skiareálu Mottolino užívat celou řadu atrakcí a překážek.

Topologie Livigna

Příznivá nadmořská výška, která se zde pohybuje od 1.800 až do téměř 2.800 metrů, nabízí návštěvníkům v obou skiareálech v Livignu také velmi vysokou jistotu sněhu. Vyznavači zimních sportů se mohou v oblasti Livigna spolehnout na dostatek přírodního sněhu po celou lyžařskou sezonu. Ta tady trvá od listopadu až do května.

livigno-sjezdovky

Doprava

V minulosti byla problémem doprava do údolí Livigno. S příchodem zimního období tato obec zapadla sněhem. Tím bylo přerušeno prakticky veškeré spojení v okolním světem. Tuto nepříznivou situaci však vyřešilo otevření jednosměrného tunelu Munt la Schera, vedoucího ze Švýcarska. Dnes se tedy turisté do Livigna dostanou velmi pohodlně za každého počasí.

Carosello

Vesnička Livigno leží v údolí mezi dvěma horskými řemeny v nadmořské výšce asi 1.800 metrů. Východně od obce se zvedá lyžařský areál Carosello. Ten se rozkládá na hřebeni vrcholku Vetta Blesaccia, jež dosahuje nadmořské výšky bezmála 2.800 metrů. Všechny sjezdovky skiareálu Carosello se vracejí zpět do Livigna.

livigno-soumrak

Mottolino

Západně od obce se pak nalézá lyžařský areál Mottolino. Ten se rozkládá na vrcholcích Monte della Neve a směřuje až k Passo d Eira. Některé ze zdejších sjezdovek míří na opačnou stranu než se nachází obec Livigno, do osady Trepalle. Zajímavostí Trepalle je skutečnost, že jde o nejvýše položenou a trvale obydlená o osadu v Evropě.

Nabídka sjezdových tratí

Z pohledu technické náročnosti je téměř polovina sjezdovek Livigna středně těžkých. Ty bývají na lyžařských mapách značeny červenou barvou. Zbytek pak tvoří technicky nenáročné modré svahy. Ty jsou vhodné pro lyžování začátečníků a také rodinnou dovolenou. V lyžařském areálu Mottolino pak čeká na ty nejzdatnější jezdce i několik černých svahů. Vzhledem ke skutečnosti, že se oba lyžařské areály nachází nad hranicí lesa, jsou tady prakticky všechny sjezdové tratě dostatečně široké a velmi přehledné.

Běžecké lyžování

Livigno je vstřícné i pro vyznavače běžeckého lyžování. Ti si tady budou moci užít téměř 30 kilometrů udržovaných běžeckých stop jak pro klasický styl, tak i bruslení.