Lyžařská oblast San Martino di Castrozza

Posted by under San Martino di Castrozza

Netypické zimní středisko

Italské zimní lyžařské středisko San Martino di Castrozza určitě není nejznámějším, a ani největším lyžařským střediskem na severu Itálie. Dokonce by se dalo říci, že není ani takovým tím typickým italským centrem zimních sportů v Dolomitech. Příznivci alpského lyžování tu mohou sjezdovat jen na necelých 60 kilometrech sjezdovek, což je na současnou lyžařskou oblast poměrně málo. Sjezdovky v okolí městečka San Martino di Castrozza jsou navíc rozmístěny ve třech malých lyžařských areálech. Mezi skiareály dokonce ani není možné přejíždět na lyžích a je nutné využít skibusu. I tak se ale dá říci, že si San Martino di Castrozza svou klientelu již několik desetiletí nachází.

Pohodová atmosféra

Hlavní devizou italského zimního střediska San Martino di Castrozza je totiž zdejší jedinečná a velice poklidná atmosféra. Z hor v blízkém okolí mají lyžaři nádherné panoramatické výhledy na bližší i vzdálenější štíty Dolomit a všudypřítomný klid je tu cítit prakticky na každém kroku. Dokonce se může zdát, že zdejší lanovky, které už mají něco za sebou, jezdí pomaleji než v nejmodernějších alpských střediscích, jen aby nenarušovaly zdejší poklidnou a vesměs pohodovou atmosféru atmosféru. A ani na sjezdovkách se tu nikdo nikam nehoní.

Ekologie

Místní se v San Martino di Castrozza již před několika lety rozhodli, že to zkusí dělat jinak. A to zahrnuje i obor turistiky a cestovního průmyslu, spojeného s alpským lyžování. Jedním z hlavních témat městečka San Martino di Castrozza a jeho nejbližšího okolí je totiž ekologie. Obyvatelé se snaží v maximální míře využívat obnovitelných zdrojů a dokonce i přímo v ulicích městečka je možné potkat kupříkladu tichá bílá auta s typicky zeleným pruhem. Jde o elektromobily, které jsou v San Martino di Castrozza daleko častěji k vidění než v jiných, typických evropských městech. A i když běžná auta se spalovacím motorem vjezd do San Martina zakázaný nemají, jasný směr pro budoucnost je v této části Itálie již pevně nastaven.

Tognola

Nejblíže samotnému San Martino di Castrozza leží lyžařský areál Tognola. Nastoupit na lanovku, která lyžaře vyveze právě do lyžařského areálu Tognola, je možné hned na dvou místech. V severní části města vyjíždí lanovka k vrcholu Cima Tognola, přičemž cestou vzhůru musejí lyžaři mezi lanovkami několikrát přestupovat. Nejvyšší bod hory Cima Tognola leží v nadmořské výšce 2.383 metrů nad mořem. V jižní části San Martino di Castrozza pak vedou další lanovky na vrchol Alpe Tognola, které vyvezou lyžaře do nadmořské výšky 2.220 metrů. Třetím hlavním vrcholem tohoto skiareálu je hora Punta Ces, která dosahuje nadmořské výšky 2.227 metrů. Typicky italsky široké a dostatečně prostorné sjezdovky jsou tu značeny většinou červenou nebo modrou barvou. Budou tudíž maximálně vyhovovat začínajícím a také středně zkušeným lyžařům. Dobře si tu zalyžují i celé rodiny s malými dětmi.

Protože Tognola nedosahuje obvyklé výšky typických alpských středisek, zdejší provozovatelé sjezdovek a vleků se často spoléhají na zařízení pro výrobu umělého technického sněhu. Sněžnými děly je zde pokryto téměř 100% všech sjezdovek. A tak se v případě nepříznivého počasí nemusejí lyžaři obávat, že by si tady nezalyžovali. A podobně jako všude jinde v Itálii jsou v San Martino di Castrozza sjezdovky každé ráno dokonale upravené a uhlazené pro skvělé zážitky z lyžování.

Passo Rolle

Na opačné straně městečka San Martino di Castrozza se rozkládá další lyžařský areál s názvem Passo Rolle. Zdejší sjezdovky jsou k nalezení po obou stranách silnice, která spojuje samotné San Martino s Predazzem, Trentem a Bolzanem. Díky příznivé nadmořské výšce se většina zdejších svahu otevírá už začátkem listopadu a sjezdaři si zde užijí dobré lyžování až do pozdního jara. I když se nejedná o nijak rozlehlý lyžařský areál, nabídka sjezdových tratí uspokojí každého. Ti nejzdatnější sjezdaři budou chtít určitě vyzkoušet černě značenou sjezdovku Paradiso, popřípadě její červenou, a o něco mírnější variantu. Začátečníci zase budou moci v klidu a v pohodě zkoušet své první lyžařské obloučky na několika modrých sjezdovkách.

Rosetta

Třetím zdejším skiareálem, nebo spíše dlouhou sjezdovkou, je trať od horské chaty Rifugio Col Verde. Z městečka San Martino di Castrozza se na ni sjezdaři dostanou z jeho severovýchodního okraje. Kabinková lanovka vyveze lyžaře až k chatě Rifugio Col Verde. Odtud pak vyjíždí také kabinová lanovka až na náhorní plošinu pod vrch samotný vrchol Rosetta. Ten leží v nadmořské výšce 2.743 metrů nad mořem. V horní části sjezdovky Cima Della Rosetta se nachází dokonce i osvětlený úsek. A tak si tady užijí lyžování i sjezdaři, kterým by byl celý den, strávený na místních slunečných svazích, málo.

Léto

San Martino je však atraktivní pro návštěvníky nejen během zimy, ale i v létě. I když většina turistů, kteří v této oblasti stráví buď prodloužený víkend, nebo celou dovolenou, sem přijíždí většinou v zimě, i léto má něco do sebe. San Martino je totiž součástí národního parku Paneveggio, který je bohatý na nejrůznější lesní a horskou zvěř. Spousta značených tras pro pěší turistiku je vedena jak přímo v blízkosti městečka, tak i výše v horách. A zejména ty níže položené jsou přístupné i během zimy. Ti z turistů, kteří již někdy v oblasti San Martino di Castrozza byli, vám určitě potvrdí, že výhledy se zdejších drsných a rozeklaných štítů italských Dolomit obvykle zanechávají v turistech neopakovatelné a jedinečné dojmy.